Phobos a Deimos

Úvod

V listopadu 2024 vyšla kniha s názvem Meteority: Umění vesmíru, jejímž jsem spoluautorem. Po vydání knihy jsem začal přednášet o meteoritech a vesmíru na základních školách, v knihovnách a muzeích. Pravidelné přednášení a psaní článků je nyní hlavní aktivitou, které se budu ve volném čase věnovat.

Od vydání článku "Marsovské meteority" uplynuly přes dva roky, a jelikož je planeta Mars mojí srdeční záležitostí, další článek na Runiverzu bude věnovaný marsovským měsícům, které nesou názvy Phobos a Deimos.

Marsovské měsíce

Marsovské měsíce jsou zajímavé tím, že kvůli své malé velikosti a objemu nezískaly kulovitý tvar. Nejvěrnějším popisem jejich tvaru je "bramborovitý".

Představte si, že se během krásného letního večera díváte na oblohu, pozorujete hvězdy, máte to štěstí, že je právě úplněk a vidíte Měsíc v celé jeho kráse. Je tu ale něco jinak: sedíte ve skafandru, no dobře možná stojíte, měsíce vidíte dva a vypadají spíše jako přilétající planetky (asteroidy). Říkáte si: "Přicházím o rozum, nebo je to jen sen?" Není to ani jedno, jste na planetě Mars a díváte se do očí děsu a hrůze – tedy na marsovské měsíce, jejichž doslovný překlad znamená právě to. Pokud pro tuto chvíli pomineme fakt, že měsíce jsou velmi malé a kolonizace Marsu je zatím jen vzdálenou budoucností, je to dechberoucí představa!

Vizualizace astronautů na měsíci Phobos, v pozaní Mars.

Autor: NASA 

Pojďme se společně podívat do řecké a římské mytologie na spojitost s Marsem a jeho měsíci. Jméno Phobos pochází z řečtiny a znamená v překladu "Děs". V řecké mytologii byl Phobos synem boha války Area a bohyně krásy a lásky Afrodity (dle římské mytologie Venuše). Phobův bratr byl Deimos (v překladu "Hrůza"). Bratři doprovázeli svého otce do všech bitev a zosobňují právě "děs" a "hrůzu" během krveprolití. Mars je podle římské mytologie jméno pro boha Area, takže i ve vesmíru jsou tito synové stále se svým otcem. Podle jiných mytologických pověstí byli Phobos a Deimos koně, zapřažení do Areova válečného vozu.

Vizualizace boha Area na válečném voze s koňmi.

Zdroj: https://autorskesperky.com/blog/post/ares.html

Původ

Teorií o původu měsíců je několik. Může se jednat o zachycené planetky z pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, Mars si tak mohl mytologicky ochočit své koně i v tomto případě. Další z teorií říká, že se jedná o pozůstatky pradávného významně většího měsíce, který byl zničený, a zůstaly po něm jen tyto kousky. Je také možné, že měsíce byly vymrštěny z povrchu pra-Marsu. Oba dva měsíce nemají žádnou detekovatelnou atmosféru. 

Oběh Phobosu a Deimosu kolem Marsu

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Deimos_(m%C4%9Bs%C3%ADc)

Phobos

Phobos je větším měsícem Marsu, byl objeven 17. března roku 1877 objevitelem Asaphem Hallem. Měsíc byl objevený šest dní po objevu menšího marsovského měsíce Deimosu. Rovníkový průměr měsíce je 27 X 22 X 18 kilometrů.  

Phobos na snímku sondy Mars Reconnaissance Orbiter z 23. března 2008

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Phobos_(m%C4%9Bs%C3%ADc)

Záhadný monolit na Phobosu vyfocený sondou Mars Global Surveyor

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Phobos_(m%C4%9Bs%C3%ADc) 

Povrch měsíce je pokrytý regolitem, to je vrstva různorodého drobného nezpevněného horninového materiálu. Regolitu je na Phobosu ovšem značně méně, než je tomu u menšího měsíce Deimosu. Z tohoto důvodu jsou krátery výrazněji viditelné. Největší z nich jsou kráter Stickney a Hall. Stickney má průměr 10 kilometrů a Hall 6 kilometrů. Zajímavostí je, že při impaktu, kterým se vytvořil kráter Stickney, došlo téměř k rozlomení měsíce, impakt po sobě zanechal dlouhé rýhy viditelné na obrázku výše, dlouhé až 10 kilometrů a hluboké až 800 metrů.

Mezi odbornou veřejností se spekuluje o dvou meteoritech, které by mohly pocházet z Phobosu, jsou jimi Kaidun a Ksar Ghilane 022. Spektrometrická měření sond ukázala, že Phobos se podobá planetkám typu C, jejichž složení je blízké uhlíkatým chondritům C, to by potvrzovalo teorii, že meteorit Kaidun, který dopadl 3. prosince 1980 do Yemenu by mohl pocházet právě z tohoto měsíce. Ksar Ghilane 022 je v tuto chvíli nezařazeným achondritem.

Phobos je měsícem, který se nachází blíže povrchu Marsu a jeho vzdálenost se neustále snižuje a to rychlostí 1,8 metru za 100 let. Je tak velmi pravděpodobné, že přibližně za 50 miliónů let se měsíc zřítí na povrch Marsu, nebo bude roztrhán slapovými silami a vytvoří se kolem Marsu prstenec. 

Deimos

Deimos menší z měsíců Marsu se pohybuje ve výrazně větší vzdálenosti od povrchu Marsu. Povrch měsíce je oproti Phobosu značně pokrytý regolitem, který zakrývá a zjemňuje většinu kráterů. Na povrchu Deimosu se nachází v průměru přibližně 10 kilometrová prohlubeň, která je důsledkem velkého impaktu, nebo naopak důsledkem splynutí dvou těles při vzniku měsíce. Největší krátery na měsíci Deimos jsou Swift a Voltaire, oba o průměru maximálně 3 km. Měsíc Deimos se naopak od planety Mars vzdaluje, za několik desítek milionů let se měsíc vyváže z gravitačního zajetí Marsu a odletí pryč. Rovníkový průměr Deimosu je přibližně 12, 4 kilometrů.  

Deimos na snímku sondy Mars Reconnaissance Orbiter z 21. února 2009

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Deimos_(m%C4%9Bs%C3%ADc) 

Povrch měsíce Deimos ze vzdálenosti 30 km vyfocený sondou Viking 2

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Deimos_(m%C4%9Bs%C3%ADc) 

DOOM

Příběh počítačové hry DOOM, která byla vydána společností ID Software 10. prosince roku 1993 spočívá v experimentálních aktivitách společnosti Union Aerospace Corporation (UAC). Mimo jiné zde byla testována teleportace právě mezi měsíci Marsu - Phobosem a Deimosem. Teleport byl velmi nestabilní a během pokusů se spojení mezi teleporty zhroutilo a měsíc Deimos zmizel úplně. V dalším průběhu děje se dozvíme, že nezmizel, ale byl teleportován přímo do pekla, ze kterého na Phobos, Mars a následně i Zemi začaly proudit zástupy démonů.   

Obal hry DOOM od Dona Ivana Punchatze s Doomguyem

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Doom_%281993_video_game%29 


21. 3. 2025

Mgr. Radek Šrejbr